Logopeda: mgr Katarzyna Szewczyk

Godziny pracy w roku szkolnym 2021/2022:

poniedziałek 12:30 - 15:00

środa 12:30 - 15:00

Istnieje możliwość umówienia na indywidualne konsultacje logopedyczne w godzinach dopołudniowych lub popołudniowych w zależności od potrzeb i możliwości zarówno rodziców jak i logopedy.

Drodzy Rodzice!

Pomocą logopedyczną objęte są wszystkie dzieci w przedszkolu.

Na początku każdego roku szkolnego, prowadzone są przesiewowe badania mowy wszystkich dzieci. Następnie dzieci zakwalifikowane na terapię (informacja u logopedy lub u nauczycieli grup) po pisemnym wyrażeniu zgody rodziców biorą udział w indywidualnych zajęciach logopedycznych (w grupach maksymalnie cztero-osobowych).  Dzieci uczęszczające na zajęcia przynoszą ze sobą zeszyty ćwiczeń (60 kartek w kratkę), w których prowadzę korespondencję z rodzicami oraz wklejam materiały służące do utrwalania prawidłowej wymowy w domu.

Proszę, by dzieci przynosiły zeszyty w dniu indywidualnych zajęć logopedycznych (informacja o dniu zajęć wyznaczonym dla danej grupy dostępna bedzie u nauczycieli i logopedy) w pozostałe dni zeszyt powinien być w domu, aby rodzice mogli wykonywać z dzieckiem zalecone ćwiczenia.

Terapia logopedyczna powinna obejmować nie tylko zajęcia w przedszkolu, ale również intensywną współpracę z rodzicem i nauczycielem dziecka. Tylko wspólne działanie na rzecz rozwoju mowy dziecka przynosi trwałe efekty!

Rodzicu, czy wiesz jak wspierać dziecko w czasie terapii logopedycznej?

Twój syn/córka ma wadę wymowy.
Może jest to seplenienie, a może rotacyzm, kappacyzm… bez względu na to, jakie to zaburzenie – dla Ciebie to wyzwanie.
Czasem rodzice, chcąc pomóc swojemu dziecku, sami zabierają się za prowadzenie terapii logopedycznej w zaciszu domowym.
Jednak wielość trudności, brak wyeliminowania przyczyny, brak postępów rodzi frustrację u rodzica i demotywuje dziecko do ćwiczeń.
Jak zatem wesprzeć dziecko, objęte planem terapii logopedycznej?

1. Zaufaj logopedzie.
Trzymaj się jego wskazówek i planu terapii.
2. Trening logopedyczny – Wasz nowy nawyk.
Wykształć z dzieckiem nowy nawyk – kilka minut ćwiczeń logopedycznych dziennie. Wpleć ćwiczenia do codziennej rutyny np. przed obiadem. Kilkuminutowe powtórzenia w ciągu dnia, sprawdzą się lepiej, niż pół godziny ćwiczeń z dzieckiem, aż do znużenia i zniechęcenia.
3. Stwórz atmosferę wsparcia i akceptacji.
Twoje dziecko nie powinno odczuwać, że ma wadę wymowy.
Oczekiwanie od dziecka, że przez cały dzień będzie mówiło poprawnie (bo przecież w gabinecie u logopedy mówi już „sz”) może przynieść odwrotny skutek.
Dziecko może zamknąć się w sobie, strofowane za nieprawidłową artykulację, gdy rozemocjonowane i niepanujące na wymową, dzieli się z Tobą swoimi przeżyciami.
Pamiętaj, RELACJA nad osiągnięcia!
Nie zbaczaj również w drugą stronę.
To, że Twoje dziecko ma wadę wymowy, nie oznacza, że powinnaś/powinieneś teraz pozwalać np. na zachowanie, na które z reguły wcześniej się nie zgadzała/eś.
4. Nie wywieraj presji.
Skup się na relacji z dzieckiem, zamiast nieustannie szukać okazji do poprawiania dziecięcej wymowy. Wywołanie przez to niepokoju u dziecka, może tylko pogorszyć problem.
5. Ogranicz do minimum destruktory: wyłącz telewizor w czasie treningu logopedycznego w domu, wyłącz radio, wycisz telefon, uporządkuj miejsce pracy (schowaj z blatu biurka niepotrzebne przedmioty).
6. Wykorzystaj zabawę z dzieckiem. To doskonała okazja, aby usiąść na podłodze obok dziecka i mimochodem wpleść element treningu logopedycznego. Z maluchem – zrobisz to wręcz niepostrzeżenie. Ze starszakiem – możecie po prostu dobrze spędzić czas, wspólnie się bawiąc, umacniając więź i trenując wymowę.
7. Wykorzystuj codzienne sytuacje domowe, aby wzmacniać narządy mowy: zachęć dziecko do picia napojów przez słomkę, niech zlizuje sos z talerza, róbcie bąbelki w lemoniadzie, niech rozdmuchuje wodę na stole za pomocą słomki, niech gryzie i żuje twarde pokarmy na zdrowie i jako trening.

01_Logopeda.jpg02_Logopeda.jpg03_Logopeda.jpg04_Logopeda.jpg05_Logopeda.jpg06_Logopeda.jpg07_Logopeda.jpg08_Logopeda.jpg

Źródło: www.logopestka.pl